fbpx

Az állami támogatás napelemre már beharangozott volt amikor az EU által bejelentett forrásmegvonásról előszőr hallottunk. Ha nem jön a HET-ben megállapított összeg, mire számíthatunk a napelemek telepítésének támogatásával kapcsolatban? 

Elakadt az „ingyen napelemet” biztosító EU támogatás

Júniusban adtuk hírül, hogy napvilágot látott Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve (HET), ami az RRF program (Európai Helyreállítási Terv) célkitűzése szerint minden eddiginél nagyobb, körülbelül 150 milliárd forintnyi EU napelem támogatást osztana szét a lakosság körében. Akkor megírtuk, hogy a támogatás részleteit és a pályázati anyagot augusztusban teszi közzé a kormány. Azonban augusztus utolsó napjaiban még a szakma és a lakosság is hiába várja a pályázati kiírást. Mi történt a pályázattal és mire számíthatunk? Ennek jártunk most utána. Mintegy 150 milliárd forintnyi uniós pályázati forrásról írtunk idén júniusban, amely többezer, jellemzően energiaszegénységben élő háztartás számára nyitja meg a lehetőséget ahhoz, hogy 2021-ben EU-s napelem támogatáshoz jussanak.

Mire is vonatkozik az EU által kiírt Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv? 

Ez az állami támogatás napelemre és a fűtési rendszer elektrifikálására, vagyis elektromos fűtéskorszerűsítésre még idén kérhető, így érthetően sokan várták pályázat kiírását, sajnos eddig mindhiába.  A Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv (HET) bár időben, vagyis május 11-én az Európai Bizottság elé került, azonban a bizottság a magyar kormánnyal a kijelölt határidőig nem tudott megállapodni. Ezért alig egy hónapja, július végén meghosszabbították az értékelési időszakot, ezzel pedig a döntési határidőt kitolták egészen szeptember 30-áig.

Telepíthető-e napelem EU támogatás mellett a közeljövőben? 

Hogy idén pozitív elbírálást kap-e a HET az Európai Bizottságtól, ami biztosítaná a támogatást lakossági napelemek telepítésére is, azt még nem nagyon lehet tudni. A legoptimistább előrejelzések szerint a bizottság legkorábban az ősz folyamán dönthet a beadott terv elfogadásáról,  a legújabb hírek szerint a magyar kormány nem várja meg az uniós döntést és az uniós források megérkezését, és magyar költségvetésből kezdi finanszírozni a helyreállítási terveket.

Ezt jelezve július végén a Magyar Közlönyben megjelentett HET szövege már úgy módosult, hogy azt a Nemzeti Helyreállítási Alap alcímmel egészítették ki. A kormány ekkor jelezte, előfinanszírozza a vállalásokat, az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközalap megérkeztével pedig rendezik majd ennek költségvetési egyenlegét. 

Állami támogatás napelemre a Helyreállítási terv keretén belül? 

Az első pályázati kiírás szerint,  július 30-án 50 milliárd forint keretösszegből „projektindító támogatás” címen a kormány már meg is hirdette a helyreállítási terv egyik programját. Ez alapján az egészségügyi komponensének beruházásaihoz válnak majd elérhetővé bizonyos pályázati források,  Így augusztus 31-ig minimum kilenc állami szerv pályázhat elsőként minimum 10 millió, maximum 5 milliárd forintra. Ezáltal elsőként egészségügyi intézmények fejlesztésére kerül majd a hangsúly,  így a kilenc intézmény között például az Országos Mentőszolgálat, az Országos Onkológiai Intézet, vagy az Országos Vérellátó Szolgálat pályázhat fejlesztési forrásokra.

A helyreállítási terv továbbá azt ígéri, a kiemelt jelentőségű területeken is megtörténik nemsokára a pályázatok kiírása, így a következő hetekben-hónapokban – ha nem is uniós, hanem állami forrásból – de megtörténhet, hogy elérhetővé válik az állami támogatás lakossági napelemes rendszerekre és fűtési rendszerek elektrifikálására és elektromos korszerűsétésére kiírt pályázat dokumentációja. Érdemes tehát követni a pályázati oldalt, és figyelni az eseményeket. Ha ugyanis hihetünk az ígéreteknek, a leggyorsabb pályázók még idén kitölthetik a pályázati anyagaikat.

Ezen kívül milyen állami támogatás várható napelemre mostanában?

Ha minél előbb szükségünk van a napelemes rendszerre, és szeretnénk ahhoz lakossági támogatást is igényelni, az Otthonfelújítási pályázat lehetőséget ad ehhez. Ezzel a pályázati forrással csak magánszemélyek élhetnek, és egészen jövő év december 31-éig igénybe vehetjük, ha szükségünk van rá. Igaz, hogy ez a támogatási forma utófinanszírozott, vagyis a rendelkezésünkre kell állnia az összegnek, hogy aztán a számlákkal igazolt összeg felét a Magyar Államkincstár visszatérítse nekünk. Érdemes azonban élni a lehetőséggel, hiszen kamattámogatott hitelekkel önerőhöz juthatunk, és a június 30-ai kormányrendelet értelmében az így telepített rendszerek még jogosultak a szaldó elszámolásra. 

Ez is érdekelhet…

Mennyibe kerül egy visszwatt rendszer?

Mennyibe kerül egy visszwatt rendszer?

A visszwatt napelem rendszernek már ugyanolyan létjogosultsága lehet, mint a már ismert rendszertípusoknak. Részletezzük a visszwatt rendszer esetén várható árakat.