fbpx

Konténerházak és egyéb könnyűszerkezetes épületek energiafogyasztása is ellátható napelemes rendszerrel. Nézzük az előnyeit, hátrányait és a megvalósíthatóság kereteit. 

Mobilház, konténerház, modulház: más-más napelem rendszert kíván

Ahogyan azt a szakértők is előrejelezték, jelentősen visszaesett a családi házat építők száma az elmúlt időszakban. Az elszálló infláció, a kétszámjegyű hitelkamatok, valamint a rezsiárak árrobbanása megtorpanásra késztette az építkezőket. Miközben egyre kelendőbbek az energiatakarékos otthonok, és egyre többen érdeklődnek a napelemes rendszerek iránt, az átlagnál olcsóbb és gyorsabb építési megoldások is reneszánszukat élik a piacon. 

 

Összefoglaló

  •  mutatjuk az előnyöket és a hátrányokat 
  •  részletezzük, hogy milyen esetekben látható el napelem rendszerrel a könnyűszerkezetes ház 
  •  sorra vesszük, melyek a kritikus részletek amire érdemes figyelni

Brutális lejtmenetbe kezdett a lakáshitelszerződéseket kötők száma, ami a hitelkamatokat látva nem meglepő folyamat. A szakértők számítása szerint ugyanis a ma lakáshitelszerződéseket kötők havi 150 ezer forintos törlesztőrészlete már 200 ezer forint felett mozoghat, vagyis akár 50 ezer forinttal többet kell fizetni havonta ugyanazért az összegű lakáshitelért.

Ráadásul az építőanyagok ára naponta változik, így sem az építtetők, sem az építők nem tudnak lépést tartani vele. Az alapanyagok beszerzésének egyre hosszabb futamideje miatt az építési időtartam is megduplázódhat, valamint más fejlesztéseket, így a napelemes rendszerek telepítését is jócskán befolyásolhatja, – vagy ha azt támogatásból kiviteleznék, esetleg a szaldó elszámolási időszakban szeretnénk kialakítani – akár meg is hiúsíthatja.

Ennek fényében azonban milyen megoldásaink lehetnek az energiatakarékos otthon kialakítására? Hiszen egyre többen érdeklődnek a könnyen és gyorsan megépíthető, olcsóbb alternatívák iránt, így a mobilházak, a konténerházak és a modulházak is egyre több otthonteremtőt vonzanak. De mik az előnyeik és a hátrányaik?

Előnyök

  • Gyorsaság

Szinte mindegy, milyen típusú, könnyű szerkezetes otthont választunk magunknak, felépítése, kiépítése extra gyors a hagyományos építkezési stílusokhoz képest. 

  • Kedvező ár

Bár olcsónak a mai anyagárak mellett semmi sem nevezhető, egy ilyen otthon kiépítése jellemzően 30 százalékkal olcsóbb egy hagyományosnál. Az átlagos alap négyzetméter ára körülbelül 500 ezer forint környékén alakul, mindez persze függ a kiválasztott alapterület nagyságától, a műszaki a felszereltségtől, illetve az épület energiahatékonysági mutatóitól is. 

Hátrányok

  • Ingatlanbesorolási problémák

Egy mobilház, vagy egy konténerház ma a hatályos jogszabályok szerint nem minősül ingatlannak.

  • Ingatlanfedezetű hitelre, illetve más támogatási formára nem alkalmas

Mivel a mobilház és a konténerház nem minősül ingatlannak, ingatlanfedezetű hitelre, CSOK-ra nem alkalmas, ahogyan nem pályázhatunk ilyen épülettel vissza nem térítendő, napelemes támogatás második ütemében sem. 

  • Gazdaságossági mérethatárok

Míg egy modulház bármekkorára bővíthető, addig egy mobilház vagy egy konténerház nagysága keretek közé szabott. Míg a mobilházak általában 50 négyzetméter alattiak a szállíthatóság miatt, addig egy konténer 6-12 méter hosszú és maximumméter magas, vagyis a térszervezéskor ezekkel a sajátosságokkal kell számolnunk. 

  • Energiatakarékosság? Csak kell figyelemmel!

Ezek az épület csak akkor rendelkeznek kellő energiahatékonysággal, ha megfelelő szigeteléssel látják el őket, hiszen például egy konténert alapvetően nem lakhatásra, hanem szállítmányozásra használnak fel. A megfelelő szigetelést pedig jó, ha szakemberre bízzuk, hiszen nemcsak a falak szigetelésére, de a légelvezetésre, a szellőztetésre, illetve az esetleges napelemes rendszer fogadására való rendszer kialakítására is kellő figyelmet kell fordítanunk. 

    Gyorsházak, könnyűszerkezetesek, mobilotthonok: elláthatók napelemes rendszerekkel?

    Ahogy a napelemes rendszerek, úgy a könnyűszerkezetes épületek esetén is a kereslet élénkíti a kínálatot, vagyis egyre több telepítő, építést végző cég található a piacon. Ez akár pozitív következmény is lehet, de sokszor a valóság nem ilyen optimista. A cégek között ugyanis előfordulhatnak olyanok, akik nem megfelelő szakértelemmel, vagy nem kiforrott technológiával építik meg a leendő tulajdonosok új otthonát. Ezért előfordulhat, hogy kellő körültekintés nélkül az elhamarkodott döntés viszontagságaival hosszú időn át szembe kell néznünk.

    Nem mindegy, milyen típust választunk

    Míg a mobilházak – ahogyan azt nevük is jelzi – mobilak, akár kerekeken is gurulhatnak, könnyen szállíthatók és a helyszínre szállítva rögtön használható, a konténerházakkal már nem ez a helyzet: ez utóbbit nehezebb szállítani, és általában a helyszínen alakítják az elképzeléseinkhez. Míg a mobilházak körülbelül 50 négyzetméter alatti területtel rendelkeznek, egy konténerből vagy modulokból épült ház esetén a határ a csillagos ég.

    Csakhogy nemcsak a méretek miatt érdemes jól körüljárnunk, miből is építenénk gyorsházunkat. Egy esetleges napelemes rendszer telepítése is nagyban függ attól, milyen házunk van. Hiszen minél kisebb a tetőfelület, annál inkább alternatív telepítési megoldásokban kell gondolkoznunk, sőt, az is fontos információ lehet, hogy a kiválasztott épülettípus „tetőfelületére” telepíthető-e napelemes rendszer, illetve az is fontos kérdés, hogy a tető rendelkezik-e megfelelő telepítési paraméterekkel: a dőlésszöge megfelelő, nem lapostetős az épület és panelek rögzíthetők annak felületéhez.

    Mivel a mobilházak általában szétszedhetők, és többségük minden gond nélkül tovább is szállítható, ezért a szigetüzemű megoldások jobban passzolnak ehhez a típushoz. Jó hír, hogy ha a tető teherbírása megfelelő, a modul-, konténer-, és más, szendvicspanel technológiával készült házakra is minden további gond nélkül telepíthetünk háztartási méretű kiserőművet, akár hálózati csatlakozással, akár anélkül. 

    Az ördög az energiatakarékossági tényezőkben rejlik

    Egy szendvicspanel technológiájú ház hőszigetelő tulajdonságai ma már nem különböznek egy hagyományos épületétől, persze, csak ha megfelelő szakértelem mellett, kiváló minőségű anyagokból készítik annak szigetelését. Ha ez nem adott, az új otthon melege pillanatok alatt szökik majd el az otthonunkból. Éppen ezzel magyarázható, hogy az ipari épületek kialakításakor használt technológia nem alkalmas arra, hogy családi házat építsünk belőle. Ha pedig az egyik oldalon energiapazarló a házunk, azt nem tudjuk majd ellensúlyozni annyi megtermelt energiával, hogy úgy érezzük, beruházásunk rövid távon megtérülhet. Vagyis a megfelelő szigetelés, a kiváló minőségű nyílászárók elengedhetetlenek, akárcsak a jól tervezett és kivitelezett elektromos hálózat is.

    Nem csak a napelem rendszernél, a házépítésnél is fontos a szakértelem

    Tudjuk, hogy ma már rendkívüli kínálattal találkozhatunk a könnyűszerkezetes házak piacán. De itt is igaz, amit a napelemes rendszerek telepítésénél állítunk: csak megfelelő referenciákkal, garanciákkal, jó vásárlói visszajelzéssel rendelkező céggel kössünk szerződést!

    A kiválasztás során ne csak az új otthonunk külcsínyét vegyük figyelembe, az energetikai tényezők sokkal fontosabbak, hiszen azt a jövőben nem, vagy csak nagy költségek mellett fejleszthetjük, javíthatjuk. Ezért mindig válasszunk közel passzív besorolású (és akár tanúsítványú) kialakításokat az állandó lakhatásra szánt épületekhez, amelyek bár költségesek, de hosszú távon megtérülnek. A kiválasztáshoz pedig mindig kérjük a szakember segítségét, aki a rendelkezésre álló adatokat és adottságokat megismerve tud nemcsak új otthont, de akár háztartási méretű kiserőművel ellátott házat kínálni nekünk, amely sok-sok évig szolgál minket.

    Partnerajánló

    Konténerházban gondolkozik? 

    Szakértő partnerünket ajánljuk figyelmébe.

     

    GL Művek Kft

    www.glkontener.hu

     

     

     

       

      Ez is érdekelhet…