Az olajtársaságok is lépnek a megújuló energia felé. Felismerve, hogy a megújuló energia jelenti a 21. század biztosan megtérülő befektetését, több olajóriás is az átállásra tervez.
Zöldülő olajtársaságok: az olajóriások következő lépése
A pandémia nemcsak az egészségügyre és a gazdaságra, de a legnagyobb olajipari vállalatokra is nagy csapást mért. Hogy mindez meggyorsítja-e a gáz- és olajtársaságok radikális átalakulását és a zöldenergia felé fordulását? Jelenleg még nem lehet tudni: az azonban biztos, hogy egyre nagyobb mértékben nő rajtuk a társadalmi, gazdasági és befektetői nyomás, hogy az egyre terjedő zöldautók és zöldenergia által létrejött piacból ők is egy nagyobb szeletet szerezzenek meg.
Az elektromos autók megjelenésével és térnyerésével a nagy olajipari óriások először még nem érezték fenyegetve magukat. Aztán a gyors és széleskörű terjedést látva egyre több olajtársaság érezte meg az idők szelét. Persze az átállás nem megy könnyen: hiszen az olajpiacon a kitermelés 15-20 százalékos megtérülést hoz a befektetőknek, közben a megújulók piacán már egy jóval szerényebb, körülbelül 5-10 százalékos profittal számolhatnak. Ez pedig felülírja a vállalatok klímaváltozással és közjóval szemben alkotott nézeteit.
Ezért törpülnek el zöldberuházásaik hagyományos üzletrészeik mellett: a legtöbb olajcég a Nemzetközi Energiaügynökség januári beszámolója szerint a tőkekiadásának átlagosan csupán egyetlen százalékát invesztálja az alaptevékenységen túli területekre: ide tartoznak a megújulókra fordított beruházások is. Ehhez képest a Repsol összberuházásainak negyedét fordítja olyan projektre, amelyek karbonintenzitása bizonyítottan alacsony, ezzel azonban messze elhúz versenytársai előtt.
Kényszerű fejlesztések?
A megújulók felé történő lassú elmozdulást az olajipari cégek számára a járványhelyzet gyorsította meg. A szállítási szektor ugyanis a pandémia miatt rendkívüli veszteségeket könyvelt el, ezzel együtt pedig a világ olajkeresletét is alaposan megnyirbálta. A világgazdasági felbolydulással egyidőben az egyik legnagyobb cégóriás, a BP is finomított előrejelzésein, már ami az olaj következő harminc évre szóló árazását jelenti. Az eddigi 75 dollár helyett már csak 55 dolláros olajárat jósol hordónkénti árat jósol a következő évekre. Ez a hordónkénti 20 dollár rendkívüli kiesést prognosztizál ezen a piacon, így minden bizonnyal más, prosperáló megoldások után kell nézniük a következő években.
Hogy a Covid19 lesz-e az, ami átírja az olajcégek jövőbeni terveit, nem lehet tudni: az azonban biztos, hogy egyre inkább részt kell venniük a fenntarthatóságban, ha meg szeretnék magyarázni részvényeseiknek, hogyan változik, illetve csökken-e az olajcégek értéke belátható időn belül a zöldenergia berobbanásával. Mert aki elektromos autót használ, az a saját otthonában tankol, nem a töltőállomásokon. Ez pedig egyre nagyobb szeletet harap ki az olajóriások olyan nagyon védett profitjából.
Kiemelkedő példák, megújuló cégek
Talán pont ezt ismerte fel néhány olajipari nagyvállalat, amikor idén úgy döntött, hogy beruházásainak nagy részét újragondolja, és még inkább nyit a zöldenergia felé. A Total 2020 elején döntött úgy, hogy Hollandiában elindítja legújabb zöldprojektjét, ennek keretében az egyik legnagyobb elektromos töltőhálózat kiépítésében veszt majd részt. Emellett pedig egy kísérleti akkumulátorprojektre is igent mondott a tavalyi évben. A Total amúgy is kiemelkedő zöld fejlesztéseket hajt végre portfóliójában, gyakorlatilag ők vezetik az olajvállalatok klímaügyi elkötelezettségét. 2020 áprilisa óta például megújulóból szerzett kapacitását több mint a duplájára, 2 gigawattról 5,1 GW-ra bővítette, 2025-ös tervei szerint pedig a következő években is tovább bővít 25-ről 35 gigawattra.
Zöldek és még zöldebbek
A Totalt követte útján a Shell, a BP, valamint az itthon kevésbé ismert Equinor, illetve a Repsol is. Bár összesen csak 4 százalékos bővülést terveznek, ez körülbelül 200 gigawattnyi megújuló kapacitást jelent globálisan. Persze a zöldenergia iránt elkötelezettségben vannak még nagyszerűbb példák, ilyen a dán Orsted, aki alig tíz év alatt 86 százalékkal fogta vissza karbonemisszióját. A BP pedig a spanyol napenergiába invesztál, leányvállalatán keresztül nemrég fejezte be egy 250 megawattos befektetését, azonban ezzel még korántsem fogytak ki zöld tervei. 2050-re ugyanis vállalta, hogy karbonsemleges működésre áll át.
Hogy ez a jövő? Biztosan. De míg a jövő nem érkezik el, a társaságok igyekeznek maximalizálni az olajból teremtett profitot, hiszen a jelenlegi világpiaci olajárak rendkívüli csúcsokat döntenek, ez pedig minden bizonnyal lelassítja majd a klímacélok és a zöldenergia felé tett törekvéseket.
Ez is érdekelhet…
Kis-, közép-, és nagyvállalatok: Napelem hírek és tippek a túléléshez
Értékeljük a napelemes piacot a KKV-k és a nagyvállalatok szempontjából is, valamint feltárjuk a jelenleg elérhető lehetőségeket. Mert még mindig megérti a napelem vállalatoknak 2023-ban.
Nem mindenkit sújt egyformán a hazai napelemes válság
A vállalati méretű napelem rendszerek kedvezményekre számíthatnak.
Alig másfél hónap múlva jelentősen átalakul a hazai napelemes szabályozás
Jelentős fordulatok várhatók a piacon, érdemes figyelemmel kísérni a történéseket.