fbpx

Szakértőink összefoglalták a 100% napelem támogatás első körének tapasztalatait. Kiderül mennyire bonyolult a pályázat beadása, illetve kérhet-e jogosan előleget vagy foglalót a napelemes kivitelező. 

Száz százalék támogatás napelemes rendszerre, de mégis kérhet pénzt a kivitelező? 

 

Ahogyan az általában a nagy felhajtással, sok-sok pénzzel és támogatással együtt járó projektek esetében lenni szokott, a lakossági napelemes pályázat körül is számos kiskaput találtak a szereplők, amelyekkel élve – vagy visszaélve – a fotovoltaikusok piacán számos tévhit és rémhír kelt szárnyra. Ez most minden, a 100 napelem támogatás esetén kiírt pályázattal összefüggő félreértésre egy cikkben igyekszünk válaszolni.

A lakossági napelemes rendszerek támogatása alapvetően az országos átlagot el nem érő jövedelmű, de saját tulajdonú ingatlannal rendelkező fogyasztók megsegítésére jött létre, hogy az így kapható, vissza nem térítendő támogatással, a fűtési rendszer korszerűsítésével csökkenthető legyen az energiaszegénység, és visszaszorítható legyen az üvegházhatású gázok kibocsátása is. A pályázati kiírás azonban több ponton nem szűkítette a pályázók körét, így az elmúlt hónapokban szinte hetente változott, hogy a támogatási forrás ne váljon minden számára elérhető „ingyen pénzzé”. Így első pályázati ütemben a fogyasztók ezek mellett a feltételek mellett igényelhették a vissza nem térítendő támogatást napelem telepítésére:

        • Magyar, cselekvőképes, nagykorú magánszemély,
        • Aki a beruházásba bevont ingatlanban (amely lehet családi ház, lakóház vagy maximum hat lakásos társasház vagy házrész) tulajdonnal vagy tulajdonrésszel rendelkezik.
        • És akinek 2020. évi, a SZJA bevallás szerinti összevont, egy főre jutó jövedelme 0 és 4.850.000 forint közé esik.
        • Műszakilag ingatlana egyéb beavatkozás, korszerűsítés nélkül is alkalmas a napelemes rendszer fogadására.

A fenti feltételek mentén kapható bruttó 2.9, illetve nagyobb beruházás esetén 11.3 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatás sokak számára rendkívüli lehetőséget teremtett saját ingatlanjuk korszerűsítéséhez. Csakhogy ez nem hullott automatikusan senki ölébe, hiszen a 100 napelem támogatás esetén érvényes  pályázati feltéteket bizonyítania kellett minden pályázónak, ezzel pedig több napos adminisztrációt kellet vállalnia azoknak, aki szerettek volna kapni a vissza nem térítendő forrásokból.

100% támogatás igénylése esetén pályázni a fogyasztó feladata

Erre a komoly idő-és energiabefektetésre azonban nem készültek a fogyasztók, így kellemetlenül érte őket, ha kiderült, mindez az ő feladatuk

„Bár fontos ügy, hogy azokat támogassuk az elektrifikálással, otthonuk műszaki, energetikai állapotának ingyen történő korszerűsítésével, akik saját forrásaikból mindezt nem tehetnék meg, sajnos a tájékozatlanság több zavart keltett a pályázni kívánó fogyasztók fejében.  Az „ingyen pénz” miatt sokan ugyanis azt várták, a kivitelezők készítik majd el a pályázati anyagokat, az adminisztrációt és a hozzá kapcsolódó dokumentációt is ők készítik elő, így sokan félreértések „áldozatai” lettek”. Ebből az látszik, hogy az éremnek két oldala van: egyrészt fontos, hogy a fogyasztó felkészült, a kivitelező cég pedig átlátható legyen, különben sokan keserű szájízzel távoznak majd a programból” – mondja Tőkés Ernő, a Best Solar Kft. ügyvezető-tulajdonosa. 


Ezért jó, ha a második ütem indulása előtt felkészülten várjuk a startot, és tudjuk: a kivitelező csak a műszaki tartalomért, a kivitelezésért és a hálózatba kapcsolásért felel, a többi feladat, adminisztráció azoké a fogyasztóké, akik később használják a rendszert és annak előnyeit.

Foglaló, önerő, vagy előleg a 100 napelem támogatás esetén? Ilyen nincs.

A vissza nem térítendő napelemes támogatás alapjaiban rengette meg a piacot, maga a kiírás is sok módosítást látott és így olyan volumenű érdeklődés áramlott a hazai fotovoltaikus piacra, amit a hazai telepítők nem tudtak megfelelően lekövetni.

„Nehézséget okozott a kivitelező cégeknek, hogy a műszaki és pénzügyi tartalom meghatározásához elengedhetetlen helyszíni bejárást megoldják, hiszen országszerte hatalmas volumenben érkeztek a megkeresések, érdeklődések. A napelemes telepítéssel foglalkozó vállalkozások ehhez azonban semmilyen támogatást nem igényelhettek, így a pályázat első fázisában történő felmérés – ami valójában a megfelelőség megállapítására szolgált – szinte a további bevételek megszerzése elől vette el a munkaidőt. Hiszen aki felmérésekre járt, nem tudott telepítést végezni” – mondja a szakember, majd hozzáteszi: „Mivel a pályázatnak ebben a szakaszában semmilyen támogatás nem érkezik a telepítő cégekhez, sokan próbálják ezt a kimaradó bevételt előleg-sikerdíj, esetleg önerő elkérésével pótolni. Ez nem helyes, sőt már-már piacellenes magatartás: ezért, ha ezzel találkoznak, jó, ha tudják a fogyasztók: ilyet nem kérhet a megbízótól egyetlen vállalkozás sem.”

Ezt pedig alátámasztja a kormány oldalán  közétett hivatalos közlemény, mely arra kéri a fogyasztókat, hogy amennyiben megtévesztő piaci  magatartással találkoztak volna a pályázat lebonyolítása során, forduljanak az illetékes fogyasztóvédelmi hatóságok felé.  

Nem szeretnénk belevágni a 100% napelem támogatás pályázatírásába egyedül? Van megoldás!

Ha szeretnénk a szeptemberben induló, következő ütemben pályázni a vissza nem térítendő forrásokra, de nem szeretnénk az ezzel járó adminisztrációs terheket a nyakunkba venni, arra is van megoldás.

„Ha a hozzánk érkező ügyfelek szeretnének segítséget a pályázatírásban, illetve szeretné, ha az az ÉMI segítségével készülne el, itt a Best Solarnál van arra lehetőség, hogy pályázatíró partnerünk segítségét kérje. Mi minden esetben azt kérjük ilyenkor, hogy a fogyasztó direkt jelentkezzen be a pályázatíróhoz, és neki adja át a szükséges adatokat. Mi ebben nem vállalunk összekötő szerepet, így természetesen ennek a szolgáltatásnak semmilyen plusz költsége sincs, a pályázatírás költségeit pedig természetesen a pályázatíróval egyezteti az ügyfél. Így a költségek tiszták és átláthatók maradnak, ami nekünk is ugyanannyira fontos, mint az ügyfeleinknek”

Ez is érdekelhet…

Mennyibe kerül egy visszwatt rendszer?

Mennyibe kerül egy visszwatt rendszer?

A visszwatt napelem rendszernek már ugyanolyan létjogosultsága lehet, mint a már ismert rendszertípusoknak. Részletezzük a visszwatt rendszer esetén várható árakat.