fbpx

A rezsicsökkentés módosítását követő pár nap erősen felborzolta a kedélyeket, viszont akkor még csak találgatásokról beszélt a piac. Most hivatalos rendelet is megjelent a rezsicsökkentés részleges visszavonására vonatkozó részletekről. A áram árak változásáról érdemes tudni. 

 Az áram árakról szóló részletszabályozás is megérkezett,
így érinti a napelemeseket

Korábbi cikkünkben pontosan írtunk arról, hogy Orbán Viktor a rezsicsökkentést csak egy bizonyos, meghatározott fogyasztás esetén tartaná fenn, afölött pedig lényegében törölné azt – hiszen aki többet fogyaszt mint egy átlagosan két főből álló család, az áramot és a gázt is többszörös áron veheti meg a jövőben. Kivéve a három gyermekkel rendelkező családok, akik a gázfogyasztást részesítik előnyben.  Azonban, ahogy korábban írtuk, a Magyar Közlönyben megjelent hivatalos információk megérkezéséig csupán feltételezésekről beszélhet az ország. Viszont most nyilvánosságra kerültek a kormány által rezsicsökkentés módosítására irányuló intézkedései, melynek részletei a napelemeseket is érinteni fogja.

 

Összefoglaló

  •  részletezzük a konkrét, áramárakra bevezetett szabályozásokat
  •  értelmezzük a napelemesekre, konkrétan pedig többletfogyasztásra és vételi árra vonatkozó részletek szakértői értelmezése
  •  megmutatjuk az áramárak kiszámításának jövőbeli módját,  és az árak folyamatos változtatására adott lehetőséget

Németh Szilárd rezsicsökkentésért felelős képviselő tájékoztatása után megérkeztek a hivatalos rendeletek is amelyben rögzítésre kerültek többek között az áramra és a HMKE rendszerekre vonatkozó részletszabályok. Ezeket mutatjuk be illetve értelmezzük cikkünkben.

Három szabályzat jelent meg a rezsicsökkentés részleges eltörlésére vonatkozóan, amire hivatkozunk, és amit javaslunk, hogy olvassa el az, aki most gondolkozik napelem rendszer telepítésében – vagy már rendelkezik termelő háztartási méretű kiserőművel.

  • „ Az egyes egyetemes szolgáltatási árszabások meghatározásáról” szóló kormányrendelet (259/2022. (VII. 21.)
  • A MEKH (6/2022. (VII. 21.) számú rendelete illetve
  • szintén a MEKH által kiadott 7/2022. (VII. 21.) rendelet.

Jelenleg jogilag e három szabályozás fogja össze az áram és földgáz árára vonatkozó jelenleg érvényben lévő tudnivalókat, viszont szintén fontos megjegyeznünk, hogy a kormányzati álláspont szerint ez a rendeletcsomag 2022 december 31.-ig marad érvényben, majd onnan újbóli átvizsgálásra és jóváhagyásra lesz szükség körülbelül 4 havi rendszerességgel – mindez azért fontos, mert a szabályzat későbbi módosításával 4 vagy 8 hónap múlva is kellemetlen helyzetbe kerülhet majd a piaci áraknak kiszolgáltatott.

 

Napelemes szempontból két fontos változással számolhatunk

Az első: „Ha az  elszámolási időszak során a  vételezett és betáplált villamosenergia-mennyiségek szaldója alapján az  elosztó hálózatba történő villamos energia betáplálás áll fenn, akkor a  betáplált villamos energia a  háztartási méretű kiserőmű üzemeltetőjét ellátó egyetemes szolgáltató, a részére – mint lakossági fogyasztó részére – értékesített villamos energia a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott áron kerül elszámolásra, az alkalmazott árszabás egységárára figyelemmel.”

Tehát a fenti részletszabályozásból kiderül, hogy amennyiben a napelem rendszer szaldó elszámolásban áramot vételez a szolgáltatótól, azt a rezsicsökkentett áron teheti majd meg.

A következő pont becsapós, így hangzik:

„A háztartási méretű kiserőművet üzemeltető felhasználó esetén az éves szaldó elszámoláskor figyelembe kell venni az időközi elszámolás alapján fennállt, az elosztó hálózatba történt villamos energia betáplálási többletet, ha az időközi elszámolás és az éves szaldó elszámolás közötti időszakra vonatkozóan a vételezett villamos energia mennyisége magasabb, mint a betáplálás.”

Ennek értelmében, egy éves időtávot nézve az áramszolgáltató az általunk megtermelt időközi többlettel is számol majd abban az esetben, ha az időközi elszámolás és az éves szaldó elszámolás közti időszakban több energiát kellett vásárolnunk mint az általunk betáplált mennyiség. Gyakorlatilag viszont a szabályozásból konkrét információ nem derül ki arról, hogy hogyan, miként veszi majd figyelembe a szolgáltató a betáplálási többletet.

 

Az áram árak változása a kiadott szabályozás kontextusában gyorsan változhat majd 

A szabályozás fő irányvonala megerősíti a kormány által korábban képviselt álláspontot. Így „2022. augusztus 1-jétől a lakossági fogyasztó az egyetemes szolgáltatótól 2523 kWh/év/mérési pont (felhasználási hely) fogyasztásig a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott áron jogosult villamos energiát vételezni, azzal, hogy egyzónaidős, több egységárú árszabás esetén alacsonyabb áron jogosult villamos energiát vételezni.” Illetve az a kiegészítés tartozik még az áram áráról szóló szabályozáshoz, amely kimondja, hogy a „fogyasztási mérték felett a lakossági fogyasztó a Vet. 141.  § (7) bekezdésétől és 145. § (3) és (4) bekezdésétől eltérően lakossági piaci áron jogosult villamos energiát vételezni.”

Itt fontos leszögeznünk, hogy 2523 kW éves fogyasztásig rezsicsökkentett áron forinton vásárolhat áramot a fogyasztó, ezt meghaladó fogyasztás esetén pedig lakossági piaci áron jogosult bárki villamos áram vásárlására. A lakossági piaci ár rögzítésével annyi változott, hogy az eddigi 36 forint/KWh ár helyett minden átlag feletti fogyasztó 70,1 forintot fizet majd kilowattonként.

Emellett,  a szabályozás rögzíti az áram árak változtatásának lehetőségét, kihangsúlyozva, hogy az említett  lakossági piaci ár NEM minősül hatósági árnak, az aktuális árszabás meghatározásának felelőssége pedig majd a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási hivatalra hárul. „Azt és annak áralkalmazási feltételeit a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) elnöke rendeletben határozza meg az egyetemes szolgáltató által megadott energiabeszerzési költségeket is tartalmazó adatok alapján. A Hivatal elnökének rendeletében meghatározott mindenkori lakossági piaci ár a villamosenergia-vásárlási szerződés részévé válik. A lakossági piaci árnak a villamosenergia vásárlási szerződés részévé válik.”

Mikor, hogyan kerülnek majd meghatározásra az áram árak? 

Az áram árak meghatározására a hivatalnak kötött idő áll rendelkezésére, ami az adatszolgáltatást követő 6 munkanapon belül kell, hogy megtörténjen. A szabályzás megfogalmazásában: „2022. december 31. napját követően a Hivatal a lakossági piaci árat negyedévre az  egyetemes szolgáltató adott negyedévet 10 nappal megelőzően tett adatszolgáltatása alapján, annak megtételét követő legfeljebb 6 munkanapon belül határozza meg.”

 

 

Ez is érdekelhet…