fbpx

Figyeljünk a részletekre a választás során, hiszen rendszerünk egy befektetésként funkcionál. Ezért ne engedjük el rendszerünket, hiszen soha nem múlhat csak a kivitelezőn ha végül nem azt kaptuk amire számítottunk.  Szakértőink kiállnak a felkészülés fontossága mellett. 

Közel 150 család maradt napelem nélkül de hitellel, egyetlen rossz döntés következményeként

Körülbelül egy éve zajlik költségvetési csalás gyanúja miatt elrendelt eljárás az egyik legnagyobbnak számító napelemes beruházó, a Pentele-cégcsoport ellen. Az ügyben körülbelül 200 dolgozó vált munkanélkülivé egyik napról a másikra, és mintegy 150 család is pénz és napelem nélkül maradt. Hogyan kerülhetjük el az ilyen eseteket? Összeszedtünk néhány tippet, ami segíthet kiszűrni a gyanús jeleket.

A Pentele-cégcsoport kálváriája még most is zajlik, azonban a MFB nulla százalékos energiahatékonysági pályázatán nyertes családok már a HMKE telepítések végén kellene, hogy járjanak. A 2020 őszén indult energiahatékonysági pályázat nyertesei ugyanis 10 százalék önerő mellett kapták meg a napelemes rendszertelepítésre kérhető támogatási forrásokat.

Itt jött a csavar a történetben. Mivel az elnyert összeget az MFB már nem nekik, hanem egyenesen a Pentele Solar Kft. részére utalta el, miközben a cég számláit ekkorra már zárolták, így pénzükhöz már sem a családok, sem a telepítőcég nem fért hozzá.

Az ügy azonban ennyi bosszúsággal nem ért véget: a pályázat feltétele ugyanis az volt, hogy a pályázók vállalják, hogy a háztartási méretű kiserőművük 2023-ig elkészül. Így a nyertesek most támogatás nélkül, saját forrásaikból kell, hogy a megoldják a rendszer telepítését, különben a VEKOP-os és GINOP-os uniós támogatások piaci kamatozású hitellé is alakulhatnak. A cég által vállalt, nyomott árakon azonban senki sem vállalja a rendszer kiépítését, így most a családok nemcsak, hogy önerőből, de a szerződés szerinti összegnél jóval drágábban kell megoldaniuk a beruházást, hogy mentesüljenek a büntetési lehetőségek alól

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a Pentele Solar Kft. esetéhez hasonló helyzeteket?

Amikor fogyasztóként először találkozunk a napelemes cégek kínálatával, szolgáltatásaik közül meglehetősen nehéznek tűnik a legjobbat választani. Miért? Mert rengeteg cég, rengeteg hirdetése és ajánlata ugyan arra sarkall, hogy alaposabban készüljünk fel a választásra, mégis könnyű elveszni a sokak számára ilyenkor még ismeretlen technikai részletekben. Így marad az, aki többször telefonál, több hirdetést tesz elénk és meggyőzőnek tűnik. De vigyázzunk! Az, hogy valamely cég meggyőzőnek tűnik eladási stratégiájáról árulkodhat inkább, mintsem a cég megbízhatóságáról, szakmai tapasztalatáról és az általa képviselt érdekekről. Ezért összegyűjtöttük a kritikus pontokat, mely során megbizonyosodhatunk róla, hogy jól választunk.

  • Mindig alaposan tájékozódjunk a kiválasztott cégről! Cégközlöny, referenciák, sajtó…. és weboldal

Mielőtt bárhonnan árajánlatot kérünk, mindig nézzünk utána a kiválasztott cégeknek. Nemcsak a kivitelező saját weboldaláról tájékozódhatunk, de az online cégközlöny oldaláról is letölthetünk hivatalos iratokat, adatokat. Ez sokat segíthet abban, hogy lássuk, a cég körül minden az előírásoknak megfelelően, megbízhatóan működik.

Mindig nézzük meg, hogy milyen múlttal és referenciával rendelkezik az adott vállalkozás. Ha referenciái között nagyobb beruházók is szerepelnek, az mindig megnyugtató lehet, hiszen egy nagyberuházói átvilágítás mindig komolyabb procedúra, mint amit egy HMKE tulajdonos elvégezhet.

Végül ne felejtsünk el ránézni a cég sajtómegjelenéseire sem. Hasznos információval szolgál, ha megnézzük milyen cikkek jelentek meg a cégről, mely platformok foglalkoztak a kiválasztott kivitelezővel. Ez sugallhatja a cég mentalitását, és sokat elárulhat arról is, hogy milyen szerepet tölt be a cég a magyar piacon.

  • Nézzük át a céghez kapcsolódó véleményeket, kommenteket!

Amit nem mutatnak a cégadatok, azok sokszor a magánvéleményekből kiderülhetnek. Nézzünk utána, mi mások véleménye a cégről, egyszerűen írjuk be a kiválasztott vállalkozás nevét a keresőbe, esetleg különböző fórumokba, és keressük meg, mit írtak, mit tapasztaltak mások a telepítőről. Ha nem találunk semmit, érdemes kérdeznünk a szakmai fórumokon, ne szégyenkezzünk: nagy vagyoni beruházásra készülünk, ezért érdemes alaposan körüljárnunk a témát.

 

  • Legyen mindig gyanús ha valami túl olcsó!

Több cikkben is említettük: a kirívóan alacsony ár legyen mindig gyanús! Az elmúlt évek szakmai tapasztalatai alapján biztonsággal állíthatjuk, hogy ami az elején olcsó, sajnos a végén drága lesz. Egy rendszer – pláne, ha ugyanolyan típusú és márkájú rendszerelemekből áll – nem lehet akár több százezer forinttal olcsóbb. Ezért, ha ezt tapasztaljuk, – bár tudjuk, hogy nagy a kísértés – ne válasszuk ezt az árajánlatot.

Higgyük el, hogy a néhány százezer forintnyi különbség a rendszer teljes üzemideje, vagyis 30-40 év alatt biztosan megtérül, ezért válasszunk mindig több évnyi, évtizednyi cégmúlttal rendelkező telepítőt, és olyat, aki megfelelő minőségű alapanyagokkal dolgozik, még akkor is, ha az árajánlata alapján nem ő a legolcsóbb a piacon.

 

Szakértői tipp! 

Ne szégyelljünk kérdezni és megbizonyosodni arról, hogy jót és jól választottunk, mert míg egy rosszul választott autó esetében könnyen eladhatjuk és lecserélhetjük, egy, a saját fogyasztásunkhoz és az otthonunkra optimalizált rendszer esetében már nehezebb a helyzetünk. Főleg, ha már a kivitelezés is megtörtént. (A kivitelezés során is fontos, hogy a kritikus faktorokra figyeljünk, melyek árulkodnak a kivitelező hozzáértéséről). 

Ez is érdekelhet…