Nem feltétlenül ez jut eszünkbe elsőként, viszont ha elővigyázatosak vagyunk érdemes mégis gondolni arra, hogy biztosítást kössünk napelemes rendszerünkre.
Kötelezővé válhat a napelem biztosítás
Az állami támogatásoknak hála, az elmúlt években rendkívül megnőtt a háztartási méretű kiserőművek száma. 2021 harmadik negyedévére már mintegy 125 ezer telepített HMKE állt a fogyasztók szolgálatában, és ez a szám az évvégén, illetve az idei év elején a százszázalékos, vissza nem térítendő napelemes pályázati lehetőség miatt minden bizonnyal még tovább emelkedik majd. Arról azonban még nincs adatunk, a kiépített rendszerek hány százaléka rendelkezik napelem biztosítással. Pedig – mint minden más vagyontárgyunk esetében, – a napelemes rendszer esetén is létfontosságú, hogy gondoljunk a megfelelő fedezetre.
A háztartási méretű kiserőművek száma 2035-re akár a kétszázezret is elérheti, vagyis alig 15 év múlva az országban legalább ennyi 4-5 kW teljesítményű rendszer termeli majd a családi házak villamosenergia igényeit. A telepített rendszerek azonban nemcsak pénzt spórolnak és termelnek nekünk. Súlyos bosszúságot is okozhatnak, ha megsérülnek, vagy a rendszer valamelyik részét egyszerűen eltulajdonítják.
Míg egy autó esetén természetesnek vesszük, hogy biztosítást kötünk rá, a telepített napelemes rendszerek esetén még nem bevett gyakorlat a napelem biztosítás megkötése. Pedig a háztartási méretű kiserőmű telepítésével megnövekszik ingatlanunk értéke is. Ezért nem mindegy, hogy a jelenlegi otthon-, illetve vagyonbiztosításunk leköveti-e a beruházással együtt járó értéknövekedést. Hiszen, ez az egyik legnagyobb értékű vagyontárgyunk, amit az otthonunkba integrálunk. Meghibásodás, baleset esetén pedig nemcsak a napelemes rendszer, de az egész ingatlanunk veszélybe kerülhet. Ezért javasoljuk, hogy ugyanúgy, ahogyan az otthonunkat és az autónkat, napelemes rendszerünket is fedezettel védjük az esetleges problémák ellen.
Napelem biztosítás, védelem ingatlanunk egyik legnagyobb vagyontárgyára
Bár a HMKE telepítése során nincs szabályozás a biztosítás megkötésére, a hitelből vagy állami támogatással finanszírozott napelemes rendszerek esetén akár kötelező is lehet a rendszer biztosítása.
A finanszírozó a jövőben elő is írhatja a napelemes rendszerbiztosítást, hiszen a háztartási méretű kiserőmű az ingatlan-vagyoncsoport egyik részét képezi. Ezért jó, ha a támogatási vagy a pályázati szerződések megkötésekor már előre tájékozódunk a részletekről, illetve az is fontos lehet, hogy a már meglévő lakásbiztosításunkat is áttanulmányozzuk, és ha szükséges, a biztosítás feltételeit módosítjuk, illetve kiterjesztjük azt az új vagyontárgyunkra is.
A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások minden esetben biztosítják a a fotovoltaikus rendszerelemeket, ezért érdemes ilyen típusú napelem biztosítás után néznünk a hazai biztosítópalettán, ha teljeskörű védelmet szeretnénk otthonunk minden elemére. Ehhez hasznos lehet, ha átnézzük az MNB weboldalán listázott, Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás minősítést elnyert termékeket, amelyeket itt érhetünk el. Mindig figyeljünk rá, hogy a kötelező, minimális biztosításon túl, teljeskörűen biztosítsuk új, háztartási méretű kiserőművünket, hogy minden nem várt, kellemetlen helyzet ellen védjük rendszerünket és ingatlanunk további értékeit.
Mikor, miért és milyen szempontok alapján érdemes napelem biztosítást kötnünk a rendszerünkre?
-
A kivitelezés fázisában:
A kivitelezés során előforduló esetleges károkozás, baleset, illetve anyaghibából eredő károk esetén a biztosítás védelmet nyújthat. A kivitelezési munkák biztosítását nemcsak az ingatlan tulajdonosa, de a telepítést végző cég is megkötheti. Sőt, jó, ha már a vállalkozó kiválasztásakor olyat választunk, aki rendelkezik balesetbiztosítással, így elkerülhetjük az esetleges balesetekből, véletlen károkozásból fakadó kellemetlen helyzeteket.
-
A kivitelezés után:
Ha a rendszerünk már üzemel, akkor sem dőlhetünk hátra. Számtalan előre nem látott probléma ütheti fel a fejét, ezért jó, ha minden eshetőségre felkészülünk. Esetek, melyekre jó ha napelem biztosítással készülünk, lehetnek például..
-
-
-
Emberi mulasztás okozta kár
-
-
Az elmúlt időszakban egyre több tűzesethez hívják a tűzoltókat, ahol általában a rosszul kivitelezett napelemes rendszerek okozzák a tüzet. Az ilyen tüzet nehéz eloltani, ezért a vagyoni kár minden esetben jelentős, sőt, ezekben a tűzesetekben akár az ingatlanunk is megsemmisülhet. Ezért rendkívül fontos, hogy a kivitelező szakmaiságáról mindig körültekintően meggyőződjünk, de az emberi mulasztások, így a hibás telepítés okozta károk ellen is megfelelő fedezettel védjük értékeinket.
-
-
-
Elemi kár
-
-
A különböző elemi csapások, a villám- vagy más viharkárok, esetleg az egyre gyakoribb jégverés hatalmas pusztítást okozhat a napelemes rendszerben. Mivel erre nem tudunk felkészülni, és fizikailag meg sem óvhatjuk a paneleket, érdemes az elemi károkra gondolni, ha napelemes biztosítást kötünk.
-
-
-
Vagyon elleni támadás
-
-
Ritkán, de előfordul, hogy a napelemes rendszer néhány elemét egyszerűen eltulajdonítják. Ezért mindig kérjünk a biztosítótól erre is kiterjedő fedezetet, mert ezekben az esetekben a biztosítás fedezi a visszaállítási költségeket.
-
-
-
Hozamkiesés elleni fedezet
-
-
A hozamkiesés biztosítása sem magától értetődő, mégis jó, ha számolunk az ilyen helyzetekkel. Előfordulhat, hogy a HMKE javítása, pótlása, cseréje során akár néhány hétig, vagy akár több hónapig is nagyobb hozamkiesést könyvelhetünk el. Jó hír, hogy a jelenlegi piacon található napelemes rendszerbiztosítások már ilyen élethelyzetekre is kínálnak biztosítási opciót, így érdemes a hozamgarancia biztosítást is igénybe vennünk, ha teljes körű biztosítást szeretnénk kötni háztartási méretű kiserőművünkre.
A problémák sora tehát szerteágazó lehet, és sok esetben otthonunk és más vagyontágyaink is veszélybe kerülhetnek, ezért ne hagyjuk figyelmen kívül a napelemes rendszer biztosítását. Az ingatlanunkban bekövetkező értéknövekedés változásbejelentése ráadásul a biztosított szerződésben előírt kötelezettsége is, amiről csak kevesen tudnak. Ezért vegyük fel a kapcsolatot a biztosítótársaságokkal már akkor, amikor még csak tervezzük a HMKE telepítését, hiszen mindez a mi elemi érdekünk: otthonunk, valamint régi és új vagyontárgyaink megnyugtató biztonságáról gondoskodunk ezzel.
Ez is érdekelhet…
Napelem pályázat 2023: Érdemes várni a 100% napelem támogatásra?
Sok a kérdés és még több a várakozással töltött idő, végül mi lesz a pályázattal?
RRF-6.2.1 napelem pályázat: Türelmetlen fogyasztók, tehetetlen kivitelezők
Egyre feszültebb a hangulat. Jöhet a változás?
Vissza nem térítendő napelemes támogatás: novembertől itt a második ütem!
Nem kell sokat várni, érkeznek a részletek.