fbpx

A napelem ideális termeléséről rengeteg kérdést kapunk. Mivel minden rendszer egyedi, fontos tudnunk, hogy ezt a paraméterek pontos ismerete nélkül nem lehet tökéletesen meghatározni. Azonban, általánosságban elmondható, hogy a napelem termelését rengeteg kulcsfontosságú tényező befolyásolja. Mutatjuk mik ezek, és mutatjuk hogyan néz ki a termelés egy 5 kW napelem rendszer esetén. 

 

A napelem termelése könnyen kiszámítható: nézzük mennyit termel a rendszer 

 

A napelemes rendszerek tervezését sokan onnan közelítik meg, hogy fix büdzséből, fix költségből szeretnének kivitelezni egy számukra megfelelő, komfortos rendszert. A kérdés ilyenkor azonban az, mire elég például egy öt kilowattos rendszer? Cikkünk most ebben segít eligazodni. 

Nemrég írtunk a napelem megtérülésének kiszámításáról, amihez természetesen szervezes kapcsolódik a kérdés: ideális esetben mennyit termel a napelem, fogyasztásunkat mikor és milyen mértékben fedezi. Nézzük, tehát részletesen, hogy mi mondható el a napelem termeléséről. 

Ahhoz, hogy könnyebben érthető legyen a folyamat, példaként megvizsgáltuk, hogy egy  5 kW napelem rendszer mennyit termel. Az 5 kW napelem rendszerek általában azért ilyen népszerűek, mert a legtöbb háztartás körülbelül annyi áramot fogyaszt el, mint amit egy ekkora rendszer képes megtermelni. Vagyis az átlag rendszernagyság – a hazai viszonylatok között – körülbelül 5 kilowattóra környékén mozog. Persze a fogyasztást nagyban befolyásolhatja még, ha elektromos autó, esetleg fűtött medence is használatban van, de az átlagos fogyasztás kiváltására egy ekkora rendszer megfelelő lehet. 

Határozzuk meg mennyit termel a napelem

Nézzük, milyen áramszámlák esetén lehet megfelelő nekünk egy ekkora, 5 kW-os háztartási méretű kiserőmű. Ahhoz azonban, hogy viszonylag pontosan kalkuláljunk, ismernünk kell ingatlanunk adottságait. A napelem termelési adatok számos tényezőtől függnek, így a napelem teljesítményét befolyásolja: 

      • az ország domborzati adottsága: A rendszer működését, teljesítményét nagyban befolyásolja a hazai átlag napsütéses órák száma. Ez a déli országrészben jelentősen magasabb, mint az északi területeken, így az északi területeken kb. 1100 -1200 kilowattórával számolhatunk, míg délen ez az érték akár 1250 – 1350 kilowattóra is lehet. Persze, ezek az értékekkel csak egy optimálisan tájolt és telepített rendszer esetében számolhatunk. 
      • a lakóingatlan tájolása: Az egyik legmarkánsabb befolyásoló tényező a napelem rendszer teljesítményének kiszámításakor, hogy milyen az ingatlanunk tájolása. Míg a déli tájolás a legoptimálisabb a maximális teljesítményadatok eléréséhez, addig már egy délkeleti, délnyugati tájolással már többszáz, egy keleti vagy nyugati tájolás mellett éves szinten akár ezer kilowattórával kevesebbet termelhet majd a rendszerünk.
      • a tető dőlésszöge: Ahhoz, hogy megtudjuk, egy napelem mennyi áramot termel, ismernünk kell a tető dőlésszögét, ugyanis a besugárzási szög is befolyásolja a teljesítményt. A legoptimálisabb, ha ez a szög 35 fokos, ekkor érhetjük a rendszer termelésének maximumát.

 

Tehát egy 5 kW napelem mennyit termel pontosan? 

A fentiekből jól látszik, hogy mennyi mindentől függ a napelem termelési adata akkor, ha azt szeretnénk megtudni, egy napelem mennyi áramot termel, illetve, ha arra keressük a választ, hogy mire elég egy 5kW napelem éves termelése. Hiszen már egy salgótarjáni, normál dőlésszögű, déli tájolású családi ház is jóval kevesebb áramot termel majd, mint egy szegedi, ugyanilyen paraméterekkel rendelkező ingatlan. Ha ezt pedig megszorozzuk a jelenlegi, átlagos 37Ft/kWh áramárral, látni fogjuk, hogy más-más áramszámlát vált ki az 5 kilowattos, telepített rendszer Salgótarjánban és Szegeden.

Így a fenti példák alapján

  • a salgótarjáni ingatlan 5x1150kWx37kWh/12= 17 729 Ft
  • a szegedi ingatlan 5x1250kWx37kWh/12= 19 270 Ft

Minden esetben számoljunk az egyéni tényezőkkel is 

Tehát míg Szegeden egy közel húszezer forintos áramszámla kiváltására elég az 5kW-os napelemes rendszer, addig Salgótarjánban ez csak alig több, mint egy tizenhétezer forintos számla kiváltására elég akkor, ha a két ingatlan tájolása, tető dőlésszöge teljesen megegyezik. 

Sőt, ha valamelyik tényező nem optimális, vagyis a tájolás nem megfelelő, esetleg árnyékhatás érzékelhető a tetőn, vagy a tető dőlésszöge nem optimális, az 5 kWh-s rendszerrel egyre kisebb áramszámla váltható ki, hiszen a rendszer teljesítménye az optimálistól való eltéréssel egyre inkább romlik. 

Természetesen a napelem termelési adatok nem pontosak, illetve csak hozzávetőlegesek, ezért a saját igényeink, területi adottságaink alapján elvégezhetjük a saját számításainkat, ha az EU által készített kalkulátort használjuk, hiszen itt nemcsak a településünket kereshetjük meg, de beállíthatjuk a tető dőlésszögét, sőt, a rendszerveszteséget is.  

 

 

Ez is érdekelhet…